Runecast ile Derinlemesine Analiz

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 19 Eylül 2021 tarihinde VMware kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Runecast ile Derinlemesine Analiz isimli bu yazımda sizlere Runecast ürünlerinin desteklediği platformlar ile ilgili detaylı bilgiler aktaracağım.

Daha önce Runecast ile ilgili yazmış olduğum makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Runecast Kubernetes Ortamınızı Nasıl Analiz Eder?

Runecast ile VMware Upgrade Planları Nasıl Yapılır?

Runecast 5.1 ile Gelen Yeni Özellikler

Runecast ile Derinlemesine Analiz

Runecast sayesinde VMware altyapılarınızı proaktif olarak izleyebilirsiniz. Eğer büyük bir altyapı yönetiyorsanız bu sizin için oldukça önemlidir. Çünkü Runecast kullanmıyorsanız altyapınızı manuel olarak takip etmek durumunda kalacak ve tüm bunlara ek olarak size ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Runecast sadece VMware altyapılarında fayda sağlamıyor. Son zamanlarda container mimarilerinin önemli yapı taşlarından olan Kubernetes ortamlarınıda proaktif izliyor ve sizlere konfigurasyon hataları ile ilgili çözümlar sunuyor. Eğer altyapınızda AWS ve Azure kullanıyorsanızda size fayda sağlıyor.

Diyelim ki çalıştığınız firmada AWS, Azure, Kubernetes ve VMware kullanıldığını düşünelim. Bu altyapıların hepsinin güvenlik açıklarını kendiniz takip etmeniz oldukça zor. Elbette takip edebilirsiniz ancak gözden kaçırdığınız şeylerde olacaktır mutlaka.

Runecast Analyzer, yukarıda belirtmiş olduğum tüm altyapıları tarar ve Best Practices’e aykırı bir durum var ise bunu size bildirir, tüm bunlara ek olarak Security Hardening kontrollerini sağlar. AWS, Azure, Kubernetes ve VMware için güvenlik açığı yönetimizi ve güvenlik standartlarına uygunluk denetiminizi Runecast sayesinde otomatikleştirebilirsiniz. Bu oldukça önemlidir. Son zamanlarda güvenlik açıklarının yeterince kontrol edilmemesinden kaynaklı bir çok firmadan dışarı veri sızdırıldı. IT yöneticileri genellikle tek bir iş ile uğraşmadıkları için güvenlik açıklarını gözden kaçırmaları durumunda sonuçları felaket olabiliyor.

Runecast ile Derinlemesine Analiz

Runecast ile Derinlemesine Analiz

Eğer AWS kullanıyorsanız, Runecast ile AWS ortamlarınızıda koruma altına alabilirsiniz. Runecast Analyzer, tüm olası yanlış yapılandırmaları ve en iyi uygulama ihlallerini otomatik olarak tespit ederek, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) Özel Yayını 800-53 uyumluluk kontrollerini yürütürken yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırır. Runecast, BT ekiplerinin ve kuruluşlarının siber güvenlik duruşlarını otomatikleştirip iyileştirmesini sağlamak için NIST siber güvenlik çerçevesinin beş temel işlevini (Tanımlama, Koruma, Algılama, Yanıtlama ve Kurtarma) bir araya getirir. Ayrıca, PCI DSS, GDPR, ISO 27001 güvenlik denetimlerinide sağlar.

AWS için NIST uyumluluk kontrolleri, Runecast Analyzer’ın AWS desteğini şu şekilde genişletir: AWS Health, CloudWatch, Redshift, RDS, CloudTrail, CloudFront, AWS Config, EC2, IAM, S3, VPC. AWS için NIST uyumluluğuna karşı otomatik denetimler sayesinde ekibiniz ve şirketiniz, düzenli olarak güncellenen karmaşık güvenlik uyumluluğu standartları için “denetime hazır” olabilir ve kalabilir.

Runecast Analyzer, Microsoft Azure ortamınızın Azure Best Practices’e ve çeşitli standartlara  karşı sürekli proaktif olarak izler ve bunu otomatik hale getirir. Azure altyapınızda bir sorun olduğunda ise sorunun nerede olduğunu size hemen gösterir. Kritik sorunların bir listesini ve bunları gidermek için gereken adımları basitçe görebilirsiniz.

Aşağıdaki Azure Servisleri support edilmektedir.

 • Azure Active Directory
 • Azure App Services
 • AKS (Azure Kubernetes Service)
 • Disks
 • Key Vault
 • Subscriptions
 • MySQL Server
 • Network Security Groups
 • PostgreSQL Server
 • SQL Server
 • Storage Accounts
 • Virtual Machines

Azure altyapılarında konfigurasyon farklılıklarını incelemek için Configuration Vault özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde Azure üzerinde değişen konfigurasyon farklılıklarını görebilir ve bunları raporlayabilirsiniz.

Runecast kullanıyorsanız NSX-T ve NSX-V ortamlarını proaktif olarak izleyebilirsiniz. Altyapınızda kurulu olan NSX-T veya NSX-V ürünlerinin konfigurasyonlarını VMware Best Practices dökümanlarına göre karşılaştırır gerekli korelasyonu yaptıktan sonra altyapınızda bulunan konfigurasyon hatalarını çıkartır. Bu hataları Best Practices dökümanları ile karşılaştırarak çözüm konusunda size yardımcı olur. Ayrıca NSX üzerinde bulunan güvenlik açıkları, CVE belirtilerek size raporlanır. Böylece NSX üzerinde oluşan güvenlik açıkları ve konfigurasyon hatalarını kısa süre içerisinde çözebilir ve network altyapınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Runecast Vmware Analyzer – Türkiye Distribütör firması “OTD Bilişim” satış ekibi otd.salesgrp@onlineteknikdestek.com  ile iletişime geçebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments