Haberler

Facebook güvenlik sorunu ve yorumum

Sosyal ağ platformu Facebook, geçtiğimiz haftalarda güvenlik ayarlarında yeniden yapılandırmaya gitti.Ancak Facebook‘taki güvenlik ayarlarına dikkatlice göz atmayan pek çok kullanıcının fotoğrafları ve diğer profil bilgileri herkesin erişimine açık hale geldi.

350 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan ve kullanıcı kitlesi günbegün artmaya devam eden Facebook‘ta geçtiğimiz haftalarda güvenlik ayarları yeniden yapılandırıldı. Kullanıcıların güvenliğini daha da arttırmayı amaçlayan Facebook‘un bu hamlesinden sonra ise kullanıcılarla Facebook yönetimi arasında kriz patlak verdi.

Facebook‘un güvenlik ayarlarını değiştirmesiyle birlikte birçok kullanıcının profil sayfası dışarıya açık hale geldi. Diğer bir deyişle Facebook kullanıcılarının listelerinde yer almayan herhangi bir kişi de kullanıcıların profillerindeki resimlere kolayca bakabilme imkanına sahip oldu. Bunu fark edemeyen kullanıcıların profilleri ise hala herkese açık durumda. Bu nedenle kullanıcıların hiç tanımadıkları kişiler rahatlıkla kişilerin profil sayfasına girerek fotoğraflarına ve diğer özel bilgilerine bakabilme şansına erişmiş oldular.

Facebook güvenlik ayarlarında değişikliğe gitmesiyle birlikte kullanıcıları güvenlik penceresiyle karşıladı. Bu pencerede kullanıcıların güvenlik ayarlarını tekrar yapılandırması istendi. Ancak bu ayarlara göz atmayıp bu pencereyi kapatan kullanıcıların birçoğunun profil sayfaları yabancı kullanıcılara da açık hale geldi.

Eğer siz de profilinizin herkese açık olduğundan şüpheleniyorsanız Facebook‘ta Gizlilik ayarlarına girerek Profil Ayarlarından ilgili ayarları tekrar yapılandırmanızda sonsuz fayda var.

Facebook Biri Bizi Gözetliyor’a mı dönüyor

Facebook‘ta eski bir arkadaşınızın arşivinde olan ve sizin hiçkimsenin görmesini istemediğiniz bir fotoğrafı sayfasında paylaşması ve sizi etiketlemesi canınızı fazlasıyla sıkabilir.

Facebook listenizde bulunan bir akradaşınızın sayfanıza içerisinde “küfür” addedilebilecek kelimelerin bulunduğu bir yorum yazması ve bu yorumun tüm arkadaşlarınızın profilinde görünmesi gerçekten de zor anlar yaşamanıza neden olabilir.

Facebook‘ta arkadaş listenizde okul arkadaşlarınızdan iş ortamındaki arkadaşlarınıza ve hatta patronlarınıza kadar birçok kişinin bulunduğunu hayal edin. Size ait çok özel fotoğrafların bulunduğu bir albümünüzün patronunuzun ekranına geldiğini düşünün. Böyle bir durumda herhalde patronunuzla olan ilişkinizde yepyeni bir dönem başlayabilir. Sırf bu nedenle çalışanlarının işine son veren işverenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Facebook‘ta hızla yayılan bazı virüslerin “çıplak kadın” temasını kullanarak kullanıcılara özel mesaj gönderdiği biliniyor. Bu “çıplak kadın” fotoğrafına kazara veya bilinçli bir şekilde tıklamanızın ardından bu “uygunsuz” fotoğrafın profil sayfanızda yayınlanması ve tüm arkadaşlarınızın ana sayfasında ekrana gelmesi de sizi fazlasıyla zor durumda bırakabilir.

– Ve Facebook‘un yeni güvenlik yapılandırması… Arkadaşınız dahi olmayan hemen herkesin fotoğraf albümlerinize ve diğer bilgilerinize eriştiğini düşünün. Fotoğrafların alenen herkese açık olmasıyla birlikte fotoğrafları herkesçe görülen Facebook’taki kadın kullanıcıları arkadaş olarak listelerine ekleyen erkek kullanıcıların sayısındaki artış da elbette tesadüf değil.

Facebook bazı zamanlar ünlüleri bile zor durumda bırakabiliyor. Geçtiğimiz yaz aylarında Galatasaraylı yıldız futbolcu Arda Turan’ın başına gelenler hepimizin hazfızalarında. Futbolcunun eski bir bayan arkadaşı Arda Turan’ın da bulunduğu parti fotoğraflarını yayınlaması kamuoyunun gündemine oturmuştu.

Facebook kullananların bilgilerine..Oyuzden bu tarz arkadaşlık sitelerini tavsiye etmiyorum.Zaten sizin arkadaşınız olan, sizi merak eden kişiler sizin Messenger ‘ınızda  veya telefonunuzda kayıtlıdır. Bide bunlar için ayrıyetten arkadaşlık sitesinde bulunmaya gerek yok diye düşünüyorum.Tabi bu benim kendi fikrim..Ama şunu unutmayın; Facebook arkadaşlık sitesine (güya diorum çünkü arkadaşlıktan öte birşey) İsim soyisim ve doğum tarihi verilerek sisteme kayıt olduğunuzdan sizin kimlik bilgileriniz çok rahat çalınabilir.Şimdi içinizden diyeceksiniz ki çalınsa ne olacak ki?Bu durum kimlik hırsızlığına girer.Kimlik hırsızlığı nedir hemen onuda açıklayayım; örneğin yolda giderken kimliğinizi düşürüyorsunuz. Kimliğinizi bulan kişi sizin adınıza illegal bir şirket kuruyor ve illegal işlerle uğraşıyor.Tabi illegal işlerle uğraşıldığı öğrenilince herhangibi bir hukuki bir durumda gerçek kimliğini göstererek kurtulabiliyor.Zekice değilmi? Facebook ile ilgili çıkan haberlerlerden diğeride; Facebook ‘un CIA tarafından tüm insanların kimlik bilgilerini CIA Database’lerinde saklanmak için kurulmuş olduğudur, tabi bu nekadar doğru bilemem. Ama FBI ‘in böyle projeyi başlattığı resmen açıklanmıştır, FBI tarafından açıklanmıştır. CIA yapıyormu böyle birşey bilemem ki zaten birinin yapması yeterli.Benden size bir tavsiye; Dan Brown ‘un Dijital Kale isimli romanını okuyun.Ozaman bu işin ciddiyetini anlayacaksınız. O romanda’da yapılan tüm iletişimlerin; yani mail görüşmeleri gelen – giden kutularının saniyelik takipleri ve bunların tehdit olarak algılananların anında yakalanması için yapılan planlar anlatılmıştır..

Ben facebook hiç kullanmadım hatta çevremde kullananlara ‘da özellikle bu durumları açıklıyorum ancak artık kişiler okadar çok erkek-kız arkadaş bulma sevdasına kapılmış ki (çevremdekileri baz alarak konuşuyorum); dayanamayıp belli bir süre sonra facebook açıyorlar. Tabi sizin dediklerinizde  boşa gidiyor hatta böyle bir telkinde bulunduğunuz için sizi kötü olarak görüyorlar:)

Neyse okuduğum kadarıyla contact listenizde ki tüm arkadaşlarınızı facebook ‘a davet edebiliyorsunuz.Tabi bunun için mail ve şifrenizi girmeniz gerekiyormuş..Bakın şimdi; sizde bana mail adresinizi ve şifrenizi verin bende sizin bütün arkadaşlarınızı bulurum hatta onlara mail veya virüs gönderebilirim. Bu; kendi elinizle evinizin anahtarını başka birine vermeye benziyor:) Daha öncede facebook ‘daki kullanıcıların kişisel bilgilerinin bir reklam firmasına satılacağı burada bahsedilmişti. Türkiye ‘de ki facebook davalarının sayısını incelemenizi öneririm. Yani çok fazla uzatmayayım yarın birgün isminizle ilgili birşey meydana gelirse şaşırmayın..

Şunuda unutmayın; facebook üzerinde yaptığınız görüşmeleri chat’leri geri getirme olanağı vardır:)Bununla ilgili video gösteriminide aşağıya koyuyorum. Hadi ya okadarda olmaz diyenler olur elbet oyuzden yayınlıyorum bu gösterimi..Yani resim falan yükleyip sonra onları sildiğinizde; facebook‘dan silindiğini sanmayın..

[flashvideo file=”wp-content/uploads/Encase-Facebook.flv” /]

Benim size tavsiyem Facebook hesabınız yoksa açmayın, varsada kapatın zararın neresinden dönerseniz kardır diye düşünüyorum ben.Şunu unutmayın yıldırım insana bir kez çarpar, ikinciyi göremezsiniz..

Saygılar…

Tayfun DEĞER

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x