WordPress blog’umu nasıl yedekliyorum?

tarafından 20 Mart 2013 tarihinde Digerleri kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Shared veya VPS üzerinde tutulan websitelerinde yedek almak biraz sorunludur.Yani herseferinde yedeğinizi bilgisayarınıza çekiyorsunuz FTP’den daha sonra phpmyadmin ile bağlanıp SQL backup’ını almaya çalışıyorsunuz vs vs bunlar çok vakit kaybettiren uygulamalar.Ben tayfundeger.com için Codeguard websitesini kullanıyorum.

CodeGuard.com nedir peki?Kısaca size codeguard’ı anlatacak olursam, Codeguard.Com amazon cloud sunucularını kullanan, FTP ve Veritabanı bilgileriniz ile websitenizi yedeklemeye yarayan bir sistemdir.

Dosyalar, FTP’nizden çekilip amazon sunucularına gönderilirken şifrelenir ve çalınma riskini ortadan kaldırır.

codeguard

Yukarıda da görüldüğü üzere nekadar dosyanızın yedeklendiğini görebilirsiniz.

codeguard2

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz üzere aynı zamanda yedeklerimizi zip ile bilgisayarımıza indirebilir veya komple yedeği otomatik olarak geri dönebiliriz.Ayrıca dosya bazlıda geri dönüş sağlayabiliriz.

Yedekleme sisteminide anlatmak istiyorum.1 kere full backup alıyor daha sonra sadece değişen datayı alıyor.Böylelikle backup işlemleri kısa sürüyor.

Ayrıca Options kısmından yedeğin alınacağı zamanları ve tarihleri haftaları belirtebiliyorsunuz.

Ancak belirtmek istediğim birşey daha var..Bu hizmet ücretli bir hizmet.Eğer 1 domain ve 1 database’iniz var ise Aylık 5$’a bu hizmetden faydalanabiliyorsunuz.Ayrıca 5GB’da alanınız oluyor yani 5gb büyüklüğünde bir siteyi yedekleyebiliyorsunuz.

codeguard3

Yukarıdada zaten paket özelliklerini görebilirsiniz.

Anlatmış olduğum üzere tavsiye ettiğim bir yedekleme çözümü kesinlikle öneririm.

İyi çalışmalar.

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.