vSphere Replication 5.1 Bölüm 3 – Datastore replikasyon

tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde VMware, VMware vSphere Replication kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Bu bölümde guest’in farklı bir datastore’a nasıl replikasyon yapılacağını anlatacağım.

Web client’a bağlanıyoruz ve vCenter > Host and Cluster bölümüne giriyoruz. Burada hangi guest’i replikasyon yapmak istiyorsanız;

18

Eğer farklı bir vcenter üzerine replikasyon yapmak istiyorsanız add remote site diyerek farklı bir site’daki vcenter’inizi ekleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Replikasyonu yapacağınız diğer vcenter üzerinde’de vSphere Replication kurulu olması gerekiyor.

Ben mevcut vcenter üzerinde datastore’a replikasyon yapacağım. Next ile devam ediyorum.

19

Hangi datastore’a replikasyon yapılacağını seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

20Replication Settings bölümünde ise; Replikasyon’u nekadar sürede yapılacağını belirtiyoruz. Zaten buradaki en düşük süre 15dakika. SMB’ler için bu sürenin yeterli olacağını düşünüyorum:) Ben burada Quiescing method olarak VSS’i seçtim zaten default olarak bu geliyor. Next ile devam ediyorum.

21

En son bölümde ise yaptığımız işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz. Finish butonu ile işlemi sonlandırıyoruz.

Replikasyon aşamalarını takip etmek için Web Client anasayfasına geri dönüyoruz vSphere Replication bölümüne giriş yapıyoruz.

22

Bu aşamadan sonra replikasyon’umuz başlamış olacaktır.

Kurulumun 4. bölümünde replikasyon yapılan guest’in nasıl  geri getirileceğini anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.