VMware Workstation 10 Release oldu – Yenilikler nedir?

tarafından 4 Eylül 2013 tarihinde VMware kategorisine yazıldı.

Merhaba,

VMware Workstation 10 release oldu ve şuanda indirilebilir durumda.  VMware Workstation 10 ile birlikte yeni özellikler gelmiştir. Aslında bunlar arasında bence en önemli özelliklerden biri, SSD Passthrough desteğinin olmasıdır.. vSphere 5.5 yeniliklerin’de VM Hardware Version 10’un geldiğini belirtmiştim. Aynı şekilde Workstation 10’da da Hardware Version 10 gelmiştir.

VMware Workstation 10‘u; 30 gün ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Ürünün full versiyon’unun 249$ ücreti bulunuyor.

VMware Workstation 10’u aşağıdaki link’lerden download edebilir ve 30 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

Yenilikler nelerdir?

 • Windows 8.1 OS desteği.
 • Virtual Machine Hardware Version 10 desteği.
 • 16 vCPU, 8 TB disk, 64GB memory desteği.
 • SSD Passthrough desteği.
 • 10 virtual network desteği.
 • USB3 stream desteği.
 • Advanced Restrictions desteği.
 • Çoklu monitör desteği.
 • Power Off Suspended Virtual Machine desteği.

Performans olarak inceleyecek olursak;

İlk incelememde en ilginç bulduğum özelliklerden biride fiziksel bir ssd’yi passthrough olarak bir guest’e atayabilmemizdir. Yani eğer siz bir Windows 8 kurduysanız buna fiziksel bulunan bir SSD’yi ekleyebilirsiniz. Bu size ekstra performans sağlayacaktır. Ayrıca hemen yan tarafta bulunan resimde de gördüğünüz gibi 64GB memory desteği, 16vCPU desteği ve 8TB disk özelliği ile Workstation içerisinde artık oluşturduğumuz sanal makinalar daha performanslı çalışacaktır. Son olarak yeni SATA controller ile disk’leriniz çok daha performanslı çalışacaktır.

Windows 8.1 desteği:

VMware Workstation 10 ile birlikte Windows 8.1 desteğide gelmiştir. Artık P2V işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız:)

Advanced Restrictions:

Aslında bu özellik VMware Workstation 9 ile birlikte gelmiştir. Eğer Workstation’ınızı başkaları kullanıyorsa ve siz buna karşı guest’ler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasını istemiyorsanız bu özelliği kullanmanız gerekiyor. Virtual Machine üzerinde eğer kısıtlama yapmak istiyorsanız, hangi virtual machine üzerinde bunu yapacaksak Edit settings > Options bölümünde yer alan Access Control tab’ından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Burada yer alan yeni özelliklerden birtaneside saat ve süre tanımlıyor olabilmenizdir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur.Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2017, VCP5, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

 • Mahmut Sami Özd

  Merhaba daha yeni büyük bit heyecanla indirdim kurdum 2 seneye yakındır 1 Virtual Machine 8 cpudan fazla veremiyorduk bu çok büyük sıkıntı idi malum günümüzde artık çok çekirdekli bilgisayar lar mevcut samsung telefın bile artık 8 cpu gelirken vmware üst sınır olan 8 cpu max desteklemesi beni üzüyordu ama gördümkü 16 max cpu gelmiş çok mutlu oldum açıkcası ama esxi 5.5 den önce bunu çıkarması beni biraz olsa kırdı herkes 5.5 beklerken workstation 10 gelmesi beni çok şaşırttı şimdi sormak istetiklerimiz mevcut

  1= SSD Passthrough açılımı nedir bu manual mi aktif ediyoruz

  2= SATA controller dediginiz tam olarak açıklama şansınız varmı ?

  3= alttaki resimde link gördüğünüz gibi bunlar hangisi seçmem daha çok perfomans verir

  şimdiden cevaplayınız işin teşekkürler

  http://screencast.com/t/ya2Deft9C

  • Tayfun DEĞER

   Merhaba,

   1= SSD Passthrough açılımı nedir bu manual mi aktif ediyoruz?
   SSD Passthrough; bu özellik ile mevcut'da boşta duran bir ssd'mizi guest'e direk sanki tamamen ona ayrılmış gibi atayabiliyoruz. Yani sadece o guest'e özel oluyor, diğer makinalar bunu kullanamıyor.

   2= SATA controller dediginiz tam olarak açıklama şansınız varmı ?
   VMware Workstation'da yeni bir disk oluşturduğunuzda bu sanal bir sata controller'a bağlanıyor. Burada ki sata controller'da çeşitli iyileştirmeler yapılmış durumda. Yani gözle görülcek birşey yok ancak performans olarak farkedebilirsiniz.

   3= alttaki resimde link gördüğünüz gibi bunlar hangisi seçmem daha çok perfomans verir
   şimdiden cevaplayınız işin teşekkürler
   http://screencast.com/t/ya2Deft9C

   Recommended olanı seçmeniz gerekmektedir. Bu seçenekler daha çok işletim sistemine göre belirlenmektedir.

   İyi çalışmalar.

 • backtrack r3 kurabilirmiyim bu programla