VMware Esxi ‘da sanal makinaya USB aygıt nasıl eklenir?

tarafından 12 Nisan 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Bazen forum ortamlarında USB bir aygıtı sanal makinama nasıl gösterebilirim diye sorular görüyorum. Aslında bazen öyle durumlar oluyor ki sanal makinanıza usb aygıt eklemeniz gerekebilir. Sanal makinanız içindeki dosyaları usb aygıt’a yedeklemek isteyebilirsiniz veya USB aygıtınızda bulunan bir dosyayı sanal makinanıza atmak isteyebilirsiniz. Tabi şimdi bunu okuyanlar neden böyle birşey yapalım network’den atarız diyebilir evet oda bir yöntem ben sadece bunu örnek vermek için yazıyorum. Bazı muhasebe programları USB key token olmadan çalışmıyor e hali ile sanal platformda çalıştırmak istiyorsanız USB key token’ı guest’e göstermeniz gerekiyor bu durumda işte bu anlatacağım işlem işinize yarayacaktır.

Bunun çok basit bir yolu var aslında.  Tabi bu bahsedeceğim özellik ESX 4 ve sonrası için geçerlidir. Öncelik ile guest’imize göstermek istediğimiz USB aygıtımızı sunucumuza takıyoruz.

usb-add

Öncelik ile şunu belirtmek istiyorum. Bu işlemi yapabilmeniz için Virtual Machine Version 7 ve üstü olması gerekmektedir.  Benim guest’imin Virtual Hardware Version ‘u 8 ‘dir. Usb aygıtı bu guest üzerine ekleyeceğim için Add butonuna basıyoruz.

usb-add2

Guest’imize USB aygıt ekleyeceğimiz için USB Controller‘ı seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

add-hardware

Şimdi burada dikkat edeceğmiz birşey var. Controller type olarak burada karşımıza iki seçenek çıkıyor:

EHCI+UHCI : USB 2.0 ve USB 1.1 aygıtlar destekleniyor.

XHCI : USB 3.0, USB 2.0 ve USB 1.1 aygıtlar destekleniyor.

Burada hangisini seçeceğinize siz karar vereceksiniz eğer tanıtmak istediğiniz aygıt USB 3.0 destekliyor ise XHCI seçmek doğru olacaktır. Benim USB aygıtım USB 2.0 olduğu için EHCI+UHCI seçeneğini seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

finish-usb

Son bölümde yapılan işlemlerin detaylarını görüyoruz. Finish butonu ile işlemi sonlandırıyoruz.

finish2

Görüldüğü gibi yeni bir USB Controller guest’imize eklendi. OK butonuna basıyoruz ve buradan çıkıyoruz. Ardından USB aygıt eklediğimiz sanal makinamızı Power on hale getiriyoruz.

device-manager-usb

Ben Windows Server 2008 r2 üzerinde bu işlemi denedim. Yukarıdaki işlemleri yaptıkdan sonra Aygıt yöneticisinden eklenen aygıtı görebilrisiniz.

Umarım bu konuda sıkıntı çeken kişilere yardımcı olmuştur.

İyi çalışmalar.

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.