i5 3570K ile overclock denemelerim.. – Asus AI Suite II

tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde Haberler kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Overclock gibi işlere meraklı olduğum için kendi kullandığım sistemde overclok denemeleri yapmak istedim. Şuanda mevcut kullandığım sistemde i5 Ivy Bridge serisinin en son ürünü olan 3570K üzerinde bu testleri yaptım. Öncelik ile kullanmış olduğum sistemdeki ürünlere bakacak olursak;

Kasa: Cooler Master Hafx.

İşlemci: Intel i5 3570K.

Anakart: Asus p8z77v-LE.

Ram: Corsair Vengeance 32gb DDR3 Ram.

Soğutucu: Corsair H100 sıvı soğutma.

Ekran kartı: Zotac gtx570 ekran kartı.

SSD: Plextor M3P 256gb.

Ben burada stabil olarak kullanmış olduğum değerleri paylaşacağım aslında. Aynı zamanda bu sistem üzerinde sanallaştırma test’lerimide yapmaktayım bazen, tabi bu testleri VMware Workstation üzerinde yapıyorum. Şunu söylemek istiyorum, öncelik ile overclock’da her işlemci aynı seviyede overclock olacak diye birşey yoktur. Overclok olayı aslında tamamen işlemcinin yeterliliğine kalmış birşeydir. Benim kendi işlemcim tabiri caiz ise biraz takoz çıktı:)

Neyse ben Overclock denemelerimi sizlere göstermek için Asus AI Suite üzerinde yaptım. BIOS üzerinden yapsaydım ekran görüntülerini paylaşamazdım. Öncelik ile aşağıda belirtmiş olduğum ekran görüntüleri benim sistemimde stabil olarak çalışan değerlerdir. Siz bu değelerde felaketler ile veya daha yüksek GHZ ‘lara ulaşabilirsiniz. Oyüzden buraya koymuş olduğum ekran görüntüleri bir tavsiye niteliği taşımaz.

AI-suite

 

Asus Turbo EVO ekranının görüntüsü yukarıdadır. Ben burada sadece CPU Voltage kısmını değiştirdim. Uzun denemelerim sonucunda 1.3V ‘a çekerek stabiliteyi sağladım.

AI-suite2

CPU ratio kısmından da bunu görebilirsiniz. 4500Mhz olarak ayarladım.

Asus-digi-power

Tool menüsünden Asus Digi+Power Control bölümüne girdim buradan CPU ‘nun overclock kabiliyetlerini ayarlıyorsunuz. Ancak şunu söylemek istiyorum buradaki ayarları arttırmanız sizin elektrik sarfiyatınıza etki edecektir.Elektrik faturalarınız fazla gelebilir dikkat edin:) Burada ayarları tek tek anlatmıyorum zaten sağ tarafta detaylı anlatımı mevcut.Ben sadece örnek olması açısından bu ekran görüntülerini ekliyorum.

EPU

Son olarak EPU’nun ekran görüntüsünü ekliyorum. EPU konusunu aslında merak eden birçok kişi var. EPU enerji sarfiyatını ayarlayan teknolojidir. Yani EPU sayesinde elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz. Burada eğer Max power saving’i seçerseniz CPU’nuz boşta kaldığında voltajını düşürecektir. Zaten bunu Configrations bölümüne girdiğinizde de görebilirsiniz. Sağ tarafta Current CPU Power bölümünden şuanda CPU’nuzun nekadar watt çektiğini görebilirsiniz. Ben High Performance ‘de kullanıyorum ama siz Max Power Savings’e çekebilirsiniz.Bu işlem sizin overclok’unuza etki etmeyecektir.Dediğim gibi sadece boşta kaldığında işlemci voltajını düşürecektir.

Ben bütün bu işlemleri Asus AI Suite II ile yaptım.Bu ürünü aşağıdaki link’den download edebilirsiniz.

http://support.asus.com/Download/Options.aspx?SLanguage=tr-tr&type=1

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.