ESXi Server 6.0 to ESXi Server 6.5 Upgrade

tarafından 25 Kasım 2016 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Mevcut durumda ESXi 6.0 kullanıyorsanız sorunsuz birşekilde ESXi 6.5‘e upgrade yapabilirsiniz. ESXi 6.5’e upgrade’ini eğer ESXi 5.5 GA sürümüne sahip olsanız bile yapabilirsiniz ancak ESXi 5.1 kullanıyorsanız doğrudan ESXi 6.5’e upgrade support edilmiyor.

7

ESXi 6.5’a upgrade ESXi 5.5’e kadar olan tüm sürümlerde support ediliyor. Bunu yukarıdaki tablo’dan rahat birşekilde görebilirsiniz. ESXi 6.5 ile birlikte yönetim anlamında çok büyük bir yenilik geldi. Artık ESXi 6.5 ile birlikte vSphere Client kullanılmıyor. Standalone bir ESXi 6.5 kullanacaksanız tüm işlemlerinizi Web arayüzünden yapabileceksiniz. Eğer ortamınızda vCenter Server var ise tüm işlemlerinizi yine vSphere Web Client veya HTML5 Client üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

ESXi update’i aslında oldukça basit ancak update’den sonra dikkatli birşekilde yapınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Tabi bunun öncesinde backup programlarınızın veya bu ESXi ‘a bağlı 3party uygulamaların uyumluluklarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

ESXi host’u upgrade etmek istediğinizde ISO’yu mount edip upgrade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

8

ESXi host’unuza indirmiş olduğunuz ESXi 6.5 ISO’sunu mount edip reboot ettiğinizde kurulum sırasında karşınıza yukarıdaki gibi bir bölüm çıkacaktır. Burada Upgrade ESXi seçeneğini seçip devam ettiğinizde ESXi host’unuz upgrade olmuş olacaktır.

Eğer ISO ile uğraşmak istemiyorsanız VMware sayfasında yer alan depot .zip dosyaları ile de ESXi upgrade’ini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak aşağıdaki adrese giriş yapıyoruz.

https://my.vmware.com/group/vmware/details?downloadGroup=ESXI650&productId=614

Burada  VMware vSphere Hypervisor (ESXi) Offline Bundle isimli bölüm altında yer alan VMware-ESXi-6.5.0-4564106-depot.zip  isimli dosyayı indiriyoruz.

1

İndirmiş olduğumuz depot.zip uzantılı dosyamızı ESXi üzerindeki herhangi bir datastore’a upload ediyoruz.

2

Daha sonra SSH ile ESXi host’a bağlanıyoruz. Yukarıda da görüldüğü gibi ben şuanda ESXi 6.0 kullanıyorum. Birazdan ESXi 6.5’a upgrade işlemini başlatacağım.

3

Upgrade işlemini başlatmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

 esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/DATASTORE-ISMI/VMware-ESXi-6.5.0-4564106-depot.zip 

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktna sonra update işlemi kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

4

Upgrade işlemi tamamlandıktan sonra ESXi host’u reboot etmeniz gerekmektedir. ESXi host’u reboot ettikden sonra versiyon 6.5’e upgrade olacaktır.

5

ESXi host’u 6.5’a upgrade işlemi tamamlandıktan sonra artık vSphere Client ile bağlantı sağlamayacağız. vSphere 6.5 ile birlikte vSphere Client artık kullanılmamaktadır. Bunun için ESXi host’un IP’sini browser’a yazıyoruz ve yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Tüm işlemleri yanlızca Web üzerinden gerçekleştireceğiz.

6

ESXi 6.5′a login olduktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacağız. Artık tüm işlemleri buradan gerçekleştireceğiz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.