ESXi ‘in Sanal makinaları otomatik başlatılması

tarafından 8 Nisan 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Birçok kişi bunu yapmayı unutuyor oyüzden size bu konu ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Production olan bir yapıda mutlaka UPS vardır ancak olmadığını veya devreye girmediğini düşünelim. Herhangibir sebepden dolayı Esxi host’larınız reboot oldu. Reboot‘dan sonra biliyorsunuz ki içerisindeki sanal makinalar otomatik açılmaz. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz.İşyerinizden ayrıldıktan sonra sunucular reboot oluyor ve sabaha kadar ne Active Directory ne Exchange nede ERP,SAP, Web sunucularının kapalı kaldığını düşünelim. Böyle bir durumda işte reboot’dan sonra makinaların otomatik olarak açılmasını anlatacağım sizlere.

Öncelik ile Esxi sunucumuza vSphere Client ile bağlanıyoruz. Daha sonra sırasıyla;

Configuration > Software > Virtual Machine Startup / Shutdown giriyoruz. Karşımıza açılan ekrandan sağ tarafta bulunan properties butonuna basıyoruz.

automatic-start

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran açılıyor. Bu bölümde host’unuz içerisinde bulunan guest’leri göreceksiniz. Default olarak bu kapalı gelmektedir. Biz buradan Buradaki terimleri anlatacak olursak;

Allow Virtual Machines to start and stop automatically with the system” seçeneğini işaretliyoruz ve bu özelliği aktif hale getiriyoruz.

Aktif hale getirdikten sonra sanal makinalarımızın hangisini daha önce başlamasını istiyorsak onu en başa getiriyoruz. Sıralamayı Move Up, Move Down seçeneği ile yapabiliriz.

Default Startup Delay; bu bölümde kaç saniye aralık ile makinalarınız start olacak bunu belirliyoruz. Continue immediately if the VMware Tools start seçeneğini seçersek VMware tools başlamadan diğer makinaları başlatmaz.Yani VMware tools’u başlatana kadar diğer makinaları start etmeye çalışmaz.

Default Shutdown Delay; bu bölümde kaç saniye aralık ile makinalarınızın shutdown edileceğini belirtiyoruz. Ayrıca burada Shutdown, Power off, Suspend seçeneklerini seçebiliyoruz.

İşlemlerimizi tamamladıktan sonra Ok butonu ile buradan çıkıyoruz.

Artık bundan sonra host’larınız reboot olsa bile belirlemiş olduğunuz guest’ler otomatik olarak açılacaktır.

İyi çalışmalar.

 

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.