ESX root password ‘u resetlemek

tarafından 7 Haziran 2013 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Birçok kişi yapısında vcenter kullandığı için host’ları vCenter’a ekledikten sonra Esx sunucu ile pek bir işi olmuyor. Tabi hal böyle olunca gel zaman git zaman Host’unuzun root şifresini unutabiliyorsunuz.

Ben bu yazımda sizlere ESX server’inizin root şifresini unutursanız nasıl sıfırlayacağınızı anlatacağım.  Bu anlatacağım sadece ESX 3.x ve ESX 4.x sürümlerinde geçerlidir.

ESX host’unuzda root şifrenizi unuttuğunuzda ilk olarak yapmanız gereken şey ESX server’ininzi reboot etmek olacaktır.

1

ESX server’i reboot ettiğinizde karşınıza GNU GRUB menüsü gelicektir. Bu ekranda password’u resetlememiz için “a” tuşuna yani modify the kernel arguments before booting ‘e basıyoruz.

2

Karşımıza yukarıda ki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada siz ilk karşılaştığınız da quiet yazılı olacaktır. Burada yazılı olan quite’ı silip yerine single yazıyoruz ve Enter tuşu ile komutu gönderiyoruz.

3

Single yazıp enter’a bastıkdan sonra host’umuz reboot olmaya başlayacaktır. Reboot işlemi bittikden sonra karşınıza açılan shell ekranında  passwd yazıyoruz. Zaten yukarıdaki ekran görüntüsünüde incelerseniz passwd ‘yi nereye yazdığımı görebilirsiniz. Passwd yazıp enter’a basınca karşımıza Enter new password bölümü geliyor. Buraya ESX host’a vermek istediğiniz root şifresini yazıyoruz.

4

Password’ü girdikten sonra tekrar shell ekranına düşüyoruz. Burada reboot yazarak ESX host’umuzu reboot edebiliriz. Artık belirtmiş olduğunuz şifre ile root olarak giriş yapabileceksiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.